Dnia 9 listopada 2015r. (poniedziałek) uczniowie klasy IV C oraz IV A wezmą udział w akcji profilaktykiNowy obraz mapy bitowej jaskry. Badanie wartości ciśnienia śródgałkowego odbędzie się w „Przychodni Gdańskiej” ul. Gdańska 88-90 w Bydgoszczy.

Drodzy Rodzice/Opiekunowie! „Przychodnia Gdańska” zaprasza młodzież naszej szkoły także na indywidualne badania wartości ciśnienia śródgałkowego. Wystarczy zgłosić się do dnia 16 listopada 2015r. do tejże przychodni. Akcja obejmuje dzieci szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do lat 19, zamieszkałych w Bydgoszczy.

Warto więc zbadać stan zdrowia swoich dzieci. W imieniu przychodni zapraszamy!

 

JEŻELI MASZ 13-19 lat i jesteś mieszkańcem Bydgoszczy

skorzystaj z badań profilaktycznych

finansowanych przez Urząd Miasta

 

ZAPRASZAMY

PRZYCHODNIA GDAŃSKA spółka z o.o.

Gdańska 88-90, 85-021 Bydgoszcz

Tel. 52-321-14-51

JASKRA

Objawy

Jaskra jest chorobą, która przez długi czas może nie dawać żadnych, charakterystycznych objawów.

  • Pierwszym znakiem tego, że coś się dzieje, są poranne bóle głowy. Mają one dość duże natężenie, w większości przypadków przechodzą w migrenowe bóle głowy.
  • Poza tym, symptomy dotyczą także jakości i ostrości widzenia. Pacjenci często skarżą się na pojawianie się w polu widzenia tęczowych plamek, które z czasem stają się coraz większe.
  • Następuje widoczne pogorszenie ostrości widzenia oraz zmniejszenie pola widzenia

 

Początkowo chory w ogóle nie zauważa objawów, ponieważ te mogą rozwijać się przez kilka lat. Pojawiają się dolegliwości bólowe, które lokalizowane są w okolicy zajętego oka, a także z tyłu głowy. Powodują one u chorego zawroty głowy, mdłości, a czasami również problemy z utrzymaniem równowagi. Pojawić się może również zapalenie spojówek, które cechuje się odpornością na leczenie i dużym natężeniem objawów.

Powikłania

Nieleczona lub stosunkowo późno zdiagnozowana jaskra może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w oku. Zniszczeniu ulega przede wszystkim tarcza nerwu wzrokowego, co trwale ogranicza zdolność widzenia. W skrajnych przypadkach jaskra jest przyczyną trwałej ślepoty.