Biblioteka Uważnego Elektronika

„W pułapce myśli dla nastolatków. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem” Hayes Louise

Jedna z najlepszych książek samopomocowych ostatnich lat stanowi doskonałe połączenie wyników najnowszych badań z niezwykle skutecznymi i praktycznymi poradami do wykorzystania od zaraz. W pułapce myśli – dla nastolatków to publikacja, która stanowi nawiązanie do bestsellera W pułapce myśli – tym razem została skierowana do młodych ludzi. To wyczerpujący poradnik, który wyróżnia lekki i bezpośredni język, a zawarte w nim przykłady, wskazówki i ćwiczenia odpowiadają problemom i wyzwaniom, przed jakimi stają młodzi ludzie.

W pułapce myśli dla nastolatków rozwija (najważniejsze) umiejętności potrzebne do radzenia sobie z trudnymi, czasem wręcz przytłaczającymi emocjami: stresem, brakiem wiary w siebie, wstydem, gniewem czy lękiem. Książka daje młodym ludziom jasny przekaz, że nie są w swoich uczuciach osamotnieni, a porady w niej zawarte pomagają przejść ten trudny etap życia z podniesioną głową.

„Spokojna głowa”  David Keef

Niewielka książeczka o sugestywnym tytule napisana lekkim językiem, zawiera wiele prostych ćwiczeń dostosowanych do konkretnych, problematycznych sytuacji. To ćwiczenia bazujące częściowo na uważności, a częściowo na wizualizacji. Obie techniki, o ile tak można je nazwać, zyskały uznanie na całym świecie ze względu na ich ogromną skuteczność potwierdzoną naukowo. Zatem również te ćwiczenia mogą okazać się bardzo efektywnym narzędziem. Przydadzą się one zarówno przed egzaminem, przed wystąpieniem publicznym, przed zawodami sportowymi, a nawet przed pierwszą randką. Wszystkie te, i wiele, wiele innych sytuacji potrafią być dla młodego człowieka źródłem paraliżującego stresu. Jak pisze autor: wiedza, kiedy i jak zmniejszyć opór wobec sytuacji stresowych, pozwoli ci przejąć kontrolę nad tymi sytuacjami. Ciekawe jest to, że walka z trudnymi sytuacjami i emocjami tylko dodaje im siły, a nas osłabia…

„7 nawyków skutecznego nastolatka” Sean Covey

Chodzisz do szkoły, grasz w piłkę, spotykasz się z przyjaciółmi, bawisz się na koncertach… Robisz to, co zazwyczaj robią nastolatki na całym świecie. Jednak nie wszystko jest takie proste. Czasami wali się cały twój świat i nie wiesz, co robić dalej. Ale nie przejmuj się! Książka Seana Coveya przedstawia najważniejsze problemy, z jakimi musisz sobie poradzić, oraz siedem nawyków, dzięki którym będziesz mógł przezwyciężyć wszelkie trudności.

Dowiesz się, jak być asertywnym, by oprzeć się presji otoczenia, jak zaprzyjaźnić się z rodzicami, nawiązywać nowe przyjaźnie, osiągać stawiane sobie cele. Autor rzeczowo, a zarazem z dużym humorem radzi i podpowiada, jak w prosty sposób, wykorzystując swoje możliwości, poprawić relacje z rówieśnikami, podnieść jakość swego życia i zyskać akceptację otoczenia.

” Nie zadręczaj się drobiazgami, nastolatku” Richard Carlson

Weź do ręki tę książkę. Sympatyczne historyjki sprawią, że to, co Cię dręczy i spędza sen z powiek, może się okazać zwykłym drobiazgiem. Książka Carlsona pomoże każdemu nastolatkowi zachować wiarę w przyszłość i szacunek do siebie.

„Za zasłoną złości” Elżbieta Zubrzycka

Każdy wie, że złość krzywdzi, niszczy związki i niczego nie rozwiązuje. Tak, ale… istnieje też zdrowa złość – wspaniałe potężne uczucie, które zmienia umysł i ciało oraz zmusza do działania. Pod jej wpływem można uczynić wiele dobrego lub wiele złego.

Co powoduje, że w tych samych okolicznościach jedni się złoszczą, a inni – nie?

Dlaczego niektórzy ludzie są ciągle wściekli i krzywdzą siebie oraz tych, których kochają?

Co się kryje za uczuciem złości?

Dlaczego jej nadmiar świadczy o bezradności i słabości?

Czy złości się można oduczyć? Czy da się nad nią zapanować?

Jak przestać się bać cudzej złości?

Ta książka – napisana przyjaznym językiem i zilustrowana zabawnymi rysunkami, tabelami oraz wykresami – wyjaśnia mechanizm powstawania potrzebnej i niepotrzebnej złości.
Liczne testy, gry oraz ćwiczenia pomogą Czytelnikowi we wzmocnieniu i docenieniu siebie.
Ciekawe sposoby zapanowania nad uczuciem złości warto zastosować w codziennym życiu, a także wykorzystać podczas dyskusji i warsztatów z młodzieżą.