Biblioteka Uważnego Rodzica

„Trudny czas dojrzewania” Louise Hayes i Joseph Ciarrochi

Każdy kolejny dzień życia nastolatka może charakteryzować się zupełnie odmiennymi emocjami. Jednego dnia nastolatkowi może towarzyszyć uczucie ogromnej satysfakcji i spełnienia, by kolejnego dnia poczuć odrazę do otoczenia i ogromne przygnębienie. Jak to zrozumieć? Jak wspierać nastolatka w radzeniu sobie z emocjami? Jak wspierać w realizowaniu celów i budowaniu relacji? Można się tego dowiedzieć z książki Trudny czas dojrzewania Louise Hayes i Josepha Ciarrochiego wydanej przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Więcej:  https://emocjedziecka.pl/zrozumiec-nastolatkow-czyli-trudny-czas-dojrzewania/

„Daj przestrzeń…  i bądź blisko” Eline Snel

Nikogo nie zdziwi, że każde dziecko, w momencie wchodzenia w wiek dojrzewania, staje się podatne na wiele bodźców ze świata zewnętrznego. Wiele z nich powoduje frustrację w jego zachowaniu, a nieprzewidywalność wychodzi na pierwszy plan. Nastolatek potrzebuje wtedy autonomii, która jest przez niego bardzo trudna do osiągniecia. Na pomoc przychodzi Eline Snel ze swoją książką „Daj przestrzeń… i bądź blisko”. Więcej: https://emocjedziecka.pl/nauka-rozmawiania-z-nastolatkiem-wg-eline-snel-czyli-daj-przestrzen-i-badz-blisko/

 „Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie?” Jesper Juul

Ile odpowiedzialności można przekazać nastoletniemu dziecku? Co robić, kiedy nie radzą sobie w szkole? Jak reagować na łamanie ustalonych reguł? Co robić, kiedy dom zamienia się w hotel? Jak odbudować nadszarpnięte zaufanie? Kiedy miłość rodziców zamienia się w obsługę?

Gdy dzieci kończą dziesięć lat, powoli wchodzą w wiek nastoletni. Cztery lata potem jest już za późno na wychowanie ? twierdzi Jesper Juul. Niestety, właśnie wtedy wielu rodziców próbuje w pośpiechu nadrabiać zaległości wychowawcze i naprawiać błędy. Takie turbowychowanie nie przynosi jednak spodziewanych rezultatów. Rodzice wciąż mają duży wpływ na myślenie i postępowanie nastolatka, ale jako partnerzy, którzy poprzez swoje wartości i doświadczenie motywują go do odpowiedzialnego wejścia w dorosłość.

„ODWRÓCONA RELACJA. Kiedy problemy rodziców zabierają dzieciństwo” M. Sunderland

By poznać dziecko, należy zrozumieć jego uczucia. By poznać dziecko, należy zrozumieć również uczucia jego rodziców, ponieważ te wpływają na dziecko najbardziej. Książka Odwrócona relacja pomaga poznać potrzeby dziecka związane z rodzicami.

„Jeśli mama jest rozchwiana, świat też jest rozchwiany.
Jeśli mama nie jest szczęśliwa, nikt nie jest szczęśliwy.
Jeśli tata budzi strach, świat budzi strach.
Jeśli mama jest zdezorganizowana – czuję, że świat wariuje.”

Więcej: https://emocjedziecka.pl/odwrocona-relacja-margot-sunderland-o-poszukiwaniu-rownowagi-emocjonalnej-w-rodzinie/

„Depresja nastolatków” K. Ambroziak, A. Kołakowski, K. Siwek

Depresja nie jest chorobą, która dotyka jedynie dorosłych. Zapadają na nią również nastolatki, a czasem nawet dzieci.

  • Czym jest depresja?
  • Jak często dotyka nastolatki?
  • Jak ją rozpoznać i pomóc pokonać?
  • Jak odróżnić ją od typowych dla wieku nastoletniego wahań nastroju?
  • Czy depresja wymaga leczenia?
  • W jaki sposób wpływa na myślenie i zachowanie nastolatka?

Depresja to choroba XXI wieku. Wiele się o niej mówi, pisze, czyta. Teoretycznie dużo o niej wiemy, a faktycznie… niestety nadal zdecydowanie za mało. Przykładowo niewielu z nas ma świadomość, że depresja stanowi poważny problem również wśród nastolatków. Dorastanie jest okresem pełnym napięć i konfliktów, dlatego tak łatwo jest przypisać objawy depresyjne młodzieńczej burzy hormonów. Nic bardziej mylnego – depresja to poważna choroba, a nie przejaw złego zachowania czy buntu.

Więcej: https://emocjedziecka.pl/depresja-nastolatkow-k-ambroziak-a-kolakowski-i-k-siwek-o-tym-jak-rozpoznac-zrozumiec-i-pokonac-depresje/

„Za zasłoną złości” Elżbieta Zubrzycka

Każdy wie, że złość krzywdzi, niszczy związki i niczego nie rozwiązuje. Tak, ale… istnieje też zdrowa złość – wspaniałe potężne uczucie, które zmienia umysł i ciało oraz zmusza do działania. Pod jej wpływem można uczynić wiele dobrego lub wiele złego.

Co powoduje, że w tych samych okolicznościach jedni się złoszczą, a inni – nie?

Dlaczego niektórzy ludzie są ciągle wściekli i krzywdzą siebie oraz tych, których kochają?

Co się kryje za uczuciem złości?

Dlaczego jej nadmiar świadczy o bezradności i słabości?

Czy złości się można oduczyć? Czy da się nad nią zapanować?

Jak przestać się bać cudzej złości?

Ta książka – napisana przyjaznym językiem i zilustrowana zabawnymi rysunkami, tabelami oraz wykresami – wyjaśnia mechanizm powstawania potrzebnej i niepotrzebnej złości.
Liczne testy, gry oraz ćwiczenia pomogą Czytelnikowi we wzmocnieniu i docenieniu siebie.
Ciekawe sposoby zapanowania nad uczuciem złości warto zastosować w codziennym życiu, a także wykorzystać podczas dyskusji i warsztatów z młodzieżą.

„Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały. Jak słuchać, żeby z nami rozmawiały” A. Faber, E. Mazlish

Po kilkunastu latach autorki bestsellerowej serii „Jak mówić..” wracają do swoich czytelników bogatsze w rodzicielskie doświadczenia z rozwiązaniem problemów wychowawczych typowych dla „buntowniczego” okresu dorastania.

W swojej nowej książce autorki poruszają typowe problemy wieku dorastania, piszą o zagubieniu, o pragnieniu akceptacji, o młodzieńczym buncie, przekorze i potrzebie decydowania o sobie, jaką odczuwają prawie wszystkie nastolatki.

„Nastolatki szczerze o sobie. Wyjątkowy poradnik dla rodziców” Lovegrove Megan Bedwell Louise

Tej książki nie napisał żaden lekarz ani psychiatra, ale… dwie nastolatki. Dlatego jeśli nie rozumiesz, o czym twoje dziecko mówi albo masz wrażenie, że ukochane dziecko zamienia się w obcego człowieka, z którym nie możesz się dogadać, warto sięgnąć po tę książkę. Pomaga ona zniwelować różnice pokoleń, które utrudniają komunikację. Warto dowiedzieć się, jak wygląda świat z perspektywy nastolatków. Po tej lekturze będziecie zupełnie inaczej patrzeć na bałagan w pokoju syna czy córki, kłopoty z porannym wstawaniem czy inne kwestie będące zarzewiem konfliktów. Skondensowany poradnik z mnóstwem zaskakujących prawd.

„Burza w mózgu nastolatka” Daniel J. Siegel

W książce „Burza w mózgu nastolatka” neuropsycholog Daniel Siegel rozprawia się z mitami na temat dorastania.  Twierdzi, że okres między 12 a 24 rokiem życia decyduje o tym, kim człowiek stanie się w przyszłości. To książka, po którą sięgnąć mogą zarówno rodzice, jak i nastolatki. Pierwszym może pomóc w zrozumieniu swoich dzieci, a drugim wyjaśnić zmiany zachodzące w okresie dojrzewania w ich mózgach. Dodatkowym atutem książki są ciekawe ćwiczenie i przykłady.

„Survival z nastolatkiem. Empatyczne towarzyszenie w dorastaniu” Basia Bielanik

Ta książka to praktyczny kurs, który pozwoli rodzicom zdobyć narzędzia, umiejętności i perspektywę potrzebne do tego, by stworzyć dobrą relację z nastoletnim dzieckiem. Dobrą, czyli taką, która wesprze je w prawidłowym rozwoju – pozwoli na osiągnięcie samodzielności i oczywiście dojrzałości. Rosnąca zdrowa potrzeba autonomii i wszystko, co się z nią wiąże (na przykład chęć spędzania coraz większej ilości czasu poza domem), to jednak wielkie wyzwanie dla rodziców. Naturalnie rodzą się trudne pytania o granice zaufania i nadzoru nad dorastającymi dziećmi. Czasami obawa o bezpieczeństwo może przejąć kontrolę nad życiem rodziny, prowadząc do wyborów, które nie będą służyły nikomu. W warunkach braku zaufania nastolatkowi trudno jest bowiem choćby uczyć się brania odpowiedzialności za swoje decyzje, co stanowi kluczowy krok na drodze do dojrzałości.